Księgowość w Jarocinie – czyli jak poprawnie założyć firmę

Pomimo wciąż zmieniającego się systemu edukacji, na lekcjach wiedzy o społeczeństwie notorycznie uczymy się definicji rodziny, grup społecznych, debatujemy o partiach politycznych oraz o wadach i zaletach pracy w grupie. Z ręką na sercu powiem, że nie przypominam sobie, aby ktokolwiek, kiedykolwiek w szkole uczył mnie wypełniania PITu, ani składania wniosku o założenie własnej firmy.

Pomijając wszelkie porady dotyczące zdobycia doświadczenia, przeczytania masy książek, określania kosztów stałych działalności oraz oszacowania wartości sprzedaży, dziś postaram się przybliżyć Wam podstawowe zasady założenia firmy pod postacią jednoosobowej działalności gospodarczej.

Aby założyć firmę, najsampierw należy zacząć od tak zwanego wniosku CEIDG-1. W tym momencie możemy zrobić to w dwojaki sposób – poprzez wypełnienie druczku osobiście w Urzędzie Gminy, lub poprzez oficjalną stronę rządową. Dlaczego wspomniałam o osobistym wypełnieniu druku w Urzędzie? Bowiem, jak pod każdym pismem urzędowym, również pod owym wnioskiem, należy złożyć swój podpis. Właściwie moglibyśmy to zrobić poprzez użycie podpisu elektronicznego, niemniej jednak ta forma składania podpisu w Polsce wciąż nie jest zbyt popularna. A szkoda.

Niestety – wizyta w Urzędzie Gminy nie załatwia całej sprawy. W końcu złożenie wniosku CEIDG-1 nie ma nic wspólnego przykładowo z VATem. Tak więc kolejnym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, to wizyta w Urzędzie Skarbowym. Tam jesteśmy w stanie bez większych problemów załatwić kwestie związane z VATem oraz z – chociażby – kasą fiskalną.

 

            Pomimo wizyty w Urzędzie Gminy, teraz musimy udać się do ZUSu. Dlaczego? Ano dlatego, że w Urzędzie Gminy, przy okazji składania wniosku CEIDG-1, zarejestrowaliśmy się jako płatnicy składek ZUS. Nie załatwia to jednak kwestii ubezpieczenia.

 

Na tym etapie zakładania firmy możemy już odetchnąć z ulgą. Wszelkie sprawy formalne, czyli powszechnie znana “papierologia”, mamy już za sobą. Teraz pozostaje nam założenie firmowego konta bankowego, zakup kasy fiskalnej (pamiętajmy o jej zgłoszeniu!) oraz zamówienie pieczątki firmy.

 

            Pamiętajmy również o tym, że nic tak bardzo nie ułatwia prowadzenia własnej działalności gospodarczej, jak pomoc księgowego. Jako właściciele firmy i tak mamy już wiele na głowie, a każdy błąd wiąże się z ogromnymi konsekwencjami.